Program Committee Members

Program Chair:

  • Christophe GEUZAINE (Institut Montefiore, Liege, Belgium)

 

Track Chairs:

  • Afef KEDOUS-LEBOUC (G2Elab, Grenoble, France)
  • Nora DEMPSEY (Institut Néel, Grenoble, France)
  • Riccardo SCORRETTI (Ampère, Lyon, France)
  • Marc LAMBERT (GeePs, Saclay, France)

Committee members:

  • Jeremie AIME (Schneider Electric, Grenoble, France)
  • Farid ALLAB (Schneider Electric, Metz, France)
  • Daniele ANDREUCCETTI (IFAC-CNR, Florence, Italy)
  • Aktham ASFOUR (G2Elab, Grenoble, France)
  • Yvan AVENAS (G2Elab, Grenoble, France)
  • Georges BARAKAT (Université du Havre, France)
  • Michel BARRAULT (Guidance, Grenoble, France)
  • Cedric BELLIS (LMA CNRS, Marseille, France)
  • Sandor BILICZ (BUTE, Budapest, Hungary)
  • Marc BONNET (POems, Palaiseau, France)
  • Pascal BROCHET (Ecole Centrale, Lille, France)
  • Caifang CAI (L2S, Paris, France)
  • Olivier CHADEBEC (G2Elab, Grenoble, France)
  • Jean-Frédéric CHARPENTIER (Ecole Navale, Brest, France)
  • Laurent CHIESI (Schneider Electric, Grenoble, France)
  • Christian CHILLET (G2Elab, Grenoble, France)
  • Bruno COGITTORE (Exxelia, Voiron, France)
  • Romain CORCOLLE (Shanghai NYU & GeePs, Gif-sur-Yvette, France)
  • Orphée CUGAT (G2Elab, Grenoble, France)
  • Yves DELANNOY (SIMAP Grenoble, France),
  • Edouard DEMALDENT (CEA LIST, Paris, France)
  • Bernard DIENY (Spintec CEA, Grenoble, France)
  • Ping-Ping DING (Fudan University, Shanghai, China)
  • Yves DU TERRAIL COUVAT (SIMAP, Grenoble, France)
  • Benjamin DUCHARNE (LGEF – INSA Lyon, France)
  • Stéphane DUFOUR (ENSEM, Nancy, France)
  • Patrick DULAR (Institut Montefiore, Liege, Belgium)
  • Christophe ESPANET (MMT & Femto-ST, Besançon, France)
  • Alain FONTAINE (Société Française de Physique, Grenoble, France)
  • Julien FONTCHASTAGNER (GREEN, Nancy, France)
  • Nicolas GALOPIN (G2Elab, Grenoble, France)
  • Olivier GEOFFROY (Institut Néel, Grenoble, France)
  • Etienne GHEERAERT (Institut Néel, Grenoble, France)
  • Leticia GIMENO (G2Elab, Grenoble, France)
  • Quentin GRIMAL (Laboratoire d’imagerie biomédicale, Paris, France)
  • Carole HENAUX (Laplace, Toulouse, France)
  • Laurent HIRSINGER (Femto-ST, Besançon, France)
  • Olivier ISNARD (Institut Néel, Grenoble, France)
  • Pierre-Yves JOUBERT (C2N, Paris, France)
  • Nicolas LABBE (Valeo, Isle-d’Abeau, France)
  • Marc LAMBERT (GeePs, Gif-sur-Yvette, France)
  • Yann LE BIHAN (GeePs, Gif-sur-Yvette, France)
  • Vincent LECONTE (Altair, Grenoble, France)
  • Yvan LEFEVRE (Laplace, Toulouse, France)
  • Dominique LESSELIER (L2S, Paris, France)
  • Philippe LEVEQUE (Université de Limoges, France)
  • Sorana LUCA (CEA LITEN, Grenoble, France)
  • Stéphane MANGIN (Institut Jean Lamour, Nancy, France)
  • Patrick MAS (Schneider Electric, Grenoble, France)
  • Gérard MEUNIER (G2Elab, Grenoble, France)
  • Damijan MIKLAVCIC (University of Ljubljana, Slovenia)
  • Roberto MIORELLI (CEA LIST, Paris, France)
  • Lluis MIR (CNRS, Villejuif, France)
  • Serge MÜLLEN (University of Campinas, Brazil)
  • Jozsef PAVO (BUTE, Budapest, Hungary)
  • Yves PERRIARD (EPFL, Lausanne, Switzerland)
  • Laureline PORCAR (Institut Néel, Grenoble, France)
  • Denis PREMEL (CEA LIST, Paris, France)
  • Brahim RAMDANE (G2Elab, Grenoble, France)
  • Marie-Ange RAULET (Ampere, Lyon, France)
  • Christophe REBOUD (CEA LIST, Paris, France)
  • Maurizio REPETTO (Politecnico di Torino, Italy)
  • Sophie RIVOIRARD (Institut Néel, Grenoble, France)
  • Daniel ROGER (Université d’Artois, Arras, France)
  • Loïc RONDOT (Schneider Electric, Grenoble, France)
  • Sheppard SALON (Rensselaer Polytechnic Institute, Troy, USA)
  • Hans SCHELLEKENS (Schneider Electric, Grenoble, France)
  • Philippe SCHUSTER (Schneider Electric, Grenoble, France)
  • Franck SCUILLIER (Ecole Navale, Brest, France)
  • Daho TAGHEZOUT (Applied Magnetics, Morges, Switzerland)
  • Theodoros THEODOULIDIS (UWM, Kozani, Greece)
  • André THIAVILLE (Laboratoire de Physique des Solides, Orsay, France)
  • Pascal TIXADOR (Institut Néel/G2Elab, Grenoble, France)
  • Gérard VINSARD (ENSEM, Nancy, France)
  • Eric VOURC’H (SATIE, Cachan, France)
  • Philippe WENDLING (Altair, Clifton Park, USA)
  • Yu ZHONG (IHPC, A*STAR, Singapore, Singapore)
  • Nicola ZOPPETTI (IFAC-CNR, Florence, Italy)